Minister's Profile

Ms Nosiviwe Noluthando Mapisa-Nqakula

Personal Information

  • Date of Birth: 13 November 1956
  • Marital Status: Married

Current Positions

  • Minister of Defence and Military Veterans of the Republic of South Africa since 12 June 2012
  • Member of Parliament since 2004.
  • Member of National Executive Council (NEC) of African National Congress (ANC) since December 2007.

Academic Qualifications

  • Matriculated from Mount Arthur High School.
  • Obtained Primary Teacher's Diploma from the Bensonvale Teacher TRG College.
  • Project Management with Canadian University Studies (CUSO).
  • Studying Psychology with the Newport University.
  • Obtained basic Human Relations Course.
  • Obtained Community Development course.
  • Obtained Communications course.

Career/Memberships/Positions/Other Activities

  • Theme 3 Core Group Member of the Constitution Making Process since 1994.
  • Member of the Joint Standing Committee on Defence since 1994.
  • Chairperson of the Joint Standing Committee on Intelligence since 1994.
  • Assistant Director of the Masazane Open School (a project of the South African Institute of Race Relation-SAIRR)(1982—1984).
  • Youth Worker with Target Timothy (A project of SANSSA) (1981—1982).
  • Teacher at St Matthews Teachers' Training College (1979).
  • Teacher at Bensonvale Junior Secondary School (1978).
  • Trained in Youth Leadership and Community Development (NYLTP).
  • Worked with open schools to help students from disadvantaged communities who were matric drop-outs.
  • Founder member of the East London Domestic Workers Association (ELDWA) (1982).
  • Left the country and underwent military training in Angola and the Soviet Union respectively (1984).
  • Member of political and military structures (Soviet Union) (1985).
  • Worked with the political military structures (ANC) (1986—1988).
  • Representative of the ANC Women's section to Pan African Women's Organisation (PAWO) (1988—1990).
  • Deployed in the country to help rebuild ANC structures (1990).
  • Served as Head of Commission set up to investigate desertions of ANC MK members to the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) in Angola (1984).
  • National organiser of the ANC Women's League and member of its National Executive (1990—1993).
  • Secretary-General of the ANC Women's League (1993—1995).
  • Member of the ANC National Executive Committee (NEC) (1994—1997).
  • Attended Equality Development and Peace seminar in Nairobi (1985).
  • Attended 2nd ANC Consultative seminar in Kabwe (1985).
  • Attended PAWO Regional seminar on the emancipation of women in Lusaka (1989).
  • Worked closely with women's organisations inside and outside the country.
  • Represented the ANC Women's section to the People's Republic of Angola for two years.
  • Attended Malibongwe Conference in Amsterdam (1990).
  • Attended World Racism conference in Durban (2001).
  • Deputy Chairperson of ANC Political Committee and Chief Whip of majority party (2001).
  • Deputy Minister of Home Affairs of the Republic of South Africa (6 May 2002—28 April 2004).
  • Minister of Home Affairs of the Republic of South Africa (29 April 2004—10 May 2009).
  • Minister of Home Affairs of the Republic of South Africa until 10 May 2009.
  • President of African National Congress Women League (ANCWL) (2003—3 July 2008).

Latest Tweets
top